English Premier League Table

# Team P
1 Liverpool 80
2 Chelsea 75
3 Manchester City 74
4 Arsenal 70
5 Everton 69
6 Tottenham Hotspur 63
7 Manchester United 57
8 Southampton 49
9 Newcastle United 46
10 Stoke City 44
11 Crystal Palace 43
12 West Ham United 37
13 Swansea City 36
14 Hull City 36
15 Aston Villa 35
16 West Bromwich Albion 33
17 Norwich City 32
18 Cardiff City 30
19 Fulham 30
20 Sunderland 29

Barclays Premier League Results

April 21, 2014
Manchester City 3 - 1 West Bromwich Albion
April 20, 2014
Everton 2 - 0 Manchester United
Hull City 0 - 3 Arsenal
Norwich City 2 - 3 Liverpool
April 19, 2014
Chelsea 1 - 2 Sunderland
Aston Villa 0 - 0 Southampton
Newcastle United 1 - 2 Swansea City
Cardiff City 1 - 1 Stoke City
West Ham United 0 - 1 Crystal Palace
Tottenham Hotspur 3 - 1 Fulham
April 16, 2014
Manchester City 2 - 2 Sunderland
Everton 2 - 3 Crystal Palace
April 15, 2014
Arsenal 3 - 1 West Ham United
April 13, 2014
Swansea City 0 - 1 Chelsea
Liverpool 3 - 2 Manchester City

<

Live Score


Last update time : 05:50
Champions League - Semi-finals April 23
FT Real Madrid 1 - 0 Bayern Munich
England - Conference South April 23
FT Basingstoke 0 - 1 Concord Rangers
FT Chelmsford 1 - 0 Gosport Borough
FT Havant and W. 1 - 3 Maidenhead U
France - Ligue 1 April 23
FT Paris Saint Germain 1 - 0 Evian Thonon Gaillard
FT Toulouse 0 - 0 Lyon
Portugal - Segunda Liga April 23
FT Maritimo B 1 - 3 Sporting CP B
International - Club Friendlies April 23
FT Burgos CF 1 - 0 Valladolid
Finland - Veikkausliiga April 23
FT FF Jaro 2 - 1 FC Lahti
FT MYPA 1 - 1 VPS
FT RoPS 1 - 0 FC Inter
FT Seinaejoen JK 2 - 0 KuPS
FT Turku PS 0 - 1 IFK Mariehamn
Greece - Football League:: Play-Off April 23
FT AO Kassiopi FC 0 - 0 Fostiras
FT Iraklis 0 - 0 Aiginiakos FC
FT Iraklis Psachna FC 1 - 0 Olymp. Volou
FT Niki Volou 2 - 1 Chania FC
Cyprus - 1st League Phase B Group A April 23
FT Apollon Limassol 3 - 0 Anorthosis
FT Omonia Nicosia 3 - 3 Ermis Aradippou
Cyprus - 1st League Phase B Group B April 23
FT AE Kouklion 1 - 4 Ethnikos Achnas
FT Doxa Katokopia 0 - 0 AEK Larnaca
FT Nea Salamis 3 - 4 Aris L.
Russia - 2. Division East April 23
FT Radian-Baykal 2 - 0 Sibiryak Bratsk
FT Sibir Novosibirsk II 1 - 2 Yakutiya Yakutsk
Ukraine - Premier League April 23
FT Sevastopol 5 - 0 Met. Zaporizhzhia
FT Zorya 2 - 2 Karpaty
FT Shakhtar Donetsk 2 - 1 Tavriia
Poland - 1st League April 23
FT Dolcan Zabki 0 - 0 GKS Katowice
FT Kolejarz Stroze 2 - 0 Okocimski KS Brzesko
FT Puszcza Niepolomice 0 - 1 Sandecja Nowy Sacz
FT Belchatow 1 - 0 Stomil Olsztyn
FT Olimpia Grudziadz 0 - 0 Plock
FT Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2 - 0 GKS Tychy 71
FT Chojniczanka Chojnice 2 - 1 Flota Swinoujscie
FT Arka Gdynia 2 - 1 Gornik Leczna
FT Energetyk ROW Rybnik 0 - 3 Miedz Legnica
Poland - 2nd League:: west April 23
FT Ruch Zdzieszowice 1 - 1 Jarota Jarocin
FT UKP Zielona Gora 0 - 0 TP Ostrovia 1909
FT Gryf Wejherowo 0 - 3 Rakow Czestochowa
FT MKS Kluczbork 1 - 0 Odra Opole
AAW Polkowice 0 - 3 Blekitni Stargard
FT Rozwoj Katowice 0 - 2 Zagłębie Sosnowiec
FT Chrobry Glogow 1 - 0 Gornik Walbrzych
FT Polonia Bytom 1 - 3 Warta Poznan
FT Calisia Kalisz 2 - 3 Bytovia Bytow
Poland - 2nd League:: east April 23
FT Limanovia Limanowa 1 - 0 Radomiak Radom
FT Olimpia Zambrow 0 - 1 Garbarnia
FT Pelikan Lowicz 2 - 0 Stal Stalowa Wola
FT KS Legionovia Legionowo 0 - 0 Wigry Suwalki
FT Motor Lublin 2 - 0 Swit Nowy Dwor
FT Wisla Pulawy 2 - 1 Stal Rzeszow
FT Znicz Pruszkow 4 - 0 Siarka Tarnobrzeg
Slovenia - 1. SNL April 23
FT ND Triglav 1 - 0 Domzale
FT Gorica 1 - 0 NK Krka
FT Maribor 0 - 2 Rudar Velenje
FT NK Celje 0 - 3 Zavrc
FT Ol Ljubljana 1 - 0 Koper
Hungary - Liga Kupa Play Off April 23
FT Ferencvaros 1 - 2 Diosgyor
Bulgaria - Cup April 23
FT Lokomotiv Sofia 0 - 1 Botev Plovdiv
FT Lokomotiv Plovdiv 1 - 0 PFC Ludogorets Razgrad
Latvia - Cup April 23
AET Jelgava 1 - 0 Metalurgs Liepaja
FT Skonto Riga FC 4 - 0 Daugava Daugavpils
FYR Macedonia - Prva Liga April 23
FT Rabotnicki 1 - 2 Fk Metalurg Skopje
FT FK Bregalnica Stip 3 - 0 FK Gostivar
FT FK Gorno Lisice 3 - 1 Makedonija GjP
FT FK Turnovo 1 - 1 Renova
FT Shkendija 79 4 - 0 Napredok
FT FK Vardar Skopje 0 - 0 Pelister
South America - Copa Libertadores:: play-off April 23
FT Nacional 1 - 0 Velez Sarsfield
April 24
FT Atletico Nacional 1 - 0 Atletico MG
FT San Lorenzo 1 - 0 Gremio
FT Santos 0 - 2 Lanus
Argentina - Primera B Metropolitana April 23
FT Club Atletico Platense 2 - 0 CA Fenix
Argentina - Argentino A:: 2. stage April 24
FT San Martin de Tucuman 4 - 0 Def. Belgrano Villa Ramalho
Argentina - Argentino A:: relegation group A April 24
FT Club Cipolletti 2 - 1 Union de Mar del Plata
FT Gimnasia y Tiro 1 - 0 Club Rivadavia
Argentina - Argentino A:: relegation group B April 23
FT Central Cordoba 5 - 1 Racing Olavarría
Argentina - Argentino A:: relegation group C April 24
FT CA Chaco For Ever 2 - 0 Sportivo Estudiantes
Argentina - Copa Argentina April 24
AET Gimnasia J 0 - 0 Club Atletico Estudiantes *
FT Independiente Rivadavia 1 - 2 Almirante Brown
Brazil - Copa do Brasil April 23
FT America RN 2 - 0 Boavista RJ
FT Brasiliense DF 4 - 2 Princesa Solimoes
April 24
FT CRB AL 2 - 1 Sao Paulo SP
FT Tupi MG 0 - 3 Fluminense RJ
Bolivia - Primera Division Clausura April 24
FT Nacional Potosi 3 - 1 The Strongest
CONCACAF - Champions League Play Off April 24
FT Toluca 1 - 1 Cruz Azul
USA - Major League Soccer April 23
FT New York Red Bulls 4 - 0 Houston Dynamo
Costa Rica - Primera División:: clausura April 24
FT Belen Siglo XXI 2 - 2 CS Uruguay
FT C.S. Cartagines 1 - 0 Deportivo Saprissa
FT Club Sport Herediano 3 - 1 Deportiva Carmelita
FT LD Alajuelense 1 - 1 Municipal Perez Zeledon
FT Puntarenas FC 1 - 1 Limon
FT Santos de Guápiles 0 - 3 Universidad de Costa Rica
Guatemala - Liga Nacional Clasura April 24
FT Club Xelaju 2 - 0 Iztapa
Asia - Champions League Group A April 23
FT Al-Jazira 1 - 2 Al Shabab
FT Esteghlal 3 - 1 Al-Rayyan
Asia - Champions League Group B April 23
FT Al Fateh FC 1 - 5 Foolad Khuzestan
FT Al Jaish 1 - 2 Bunyodkor Tashkent
Asia - Champions League Group E April 23
FT Pohang Steelers 0 - 0 Buriram United
FT Shandong Luneng 1 - 2 Cerezo Osaka
Asia - Champions League Group F April 23
FT FC Seoul 2 - 1 Beijing Guoan
FT Sanfrecce Hiroshima 1 - 0 Central Coast Mariners
Asia - AFC Cup Group A April 23
FT Safa SC 8 - 0 Ravshan
FT Al-Suwaiq 0 - 0 That Ras
Asia - AFC Cup Group E April 23
FT Persipura Jayapura 0 - 2 Home United
FT New Radiant 1 - 2 Churchill Brothers
Asia - AFC Cup Group F April 23
FT Ha Noi TT 2 - 1 Arema ISL
FT Selangor 4 - 1 Maziya
Egypt - Premier League:: group 1 April 23
FT Al Mokawloon Al Arab 4 - 2 Misr El-Maqasha
FT ENPPI 2 - 2 El Dakhleya
FT Smouha SC 2 - 3 Al-Ittihad Al-Sakandary
Egypt - Premier League:: group 2 April 23
FT El Hodood 0 - 0 Al Masry
Kenya - Premier League April 23
FT Thika United 0 - 0 Sofapaka
FT Bandari 1 - 1 Ulinzi Stars
FT Gor Mahia 3 - 0 Muhoroni Youth fc
FT Nairobi City Stars 1 - 2 K.R.A.
FT Top Fry AllStars 2 - 3 KCB
FT Tusker FC 0 - 1 Chemelil Sugar
FT Western Stima 1 - 1 SoNy Sugar
FT Mathare United 1 - 0 AFC Leopards
Morocco - Botola Pro April 23
FT Wydad Casablanca 0 - 0 MAS Fes
South Africa - Premier League April 23
FT Bidvest Wits 0 - 0 Kaizer Chiefs
FT Lamontville Golden Arrows 1 - 0 SuperSport United
iddaa